.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

عاشورا و انقلاب اسلامي ايران (معصومه ملكي غفاري)
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
رسالت عظيمي كه در آن برهه حساس از حيات دين مبين اسلام بر دوش خاندان وحي بود، موجب شد كه قدمي از اعتقاد و يقين خويش عقب نگذارند. آن حضرت و ياران باوفايش براي حفظ حقيقت دين جد بزرگوار خويش، و احياي فضايل و ارزشهاي ديني مبارزه نمود و تنها هدف مقدسش اين بود كه عشق و معرفت به حق را، در ضمير مردم به ثمر بنشاند و فساد و تباهي طاغوت را از ريشه بركند. دشمنان و معاندان زورگو با وعدههاي پوچ خود نتوانستند اراده پولادين ايشان را در انجام اين رسالت عظيم الهي سست نمايند. «اما بني اميه قصد داشتند كه اسلام را از بين ببرند.»(1) امام خميني(س) در خصوص فلسفه مبارزه امام حسين(ع) ميفرمايند: «سيدالشهداء نهضت عظيم عاشورا را برپا نمود و با فداكاري و خون خود و عزيزان خود، اسلام و عدالت را نجات داد و دستگاه بنياميه را محكوم و پايههاي آن را فروريخت و مكتب اسلام را نجات بخشيد.»(2)

امام حسين(ع) به شهادت رسيد اما نور اسلام خاموش نگرديد و تابانتر و گرمابخشتر از هميشه به دلها روشني بخشيد و خواب گران بنياميه را مشوشتر نمود. و حال كه بيش از 1400 سال از اين واقعه جانسوز ميگذرد، هنوز نام و ياد اين امام بزرگوار در اعماق جانهاي مردم، زنده و پاينده است و تا ابد هم بر تارك تاريخ همچون صحيفهاي ماندگار  خواهد درخشيد. «اِن الحُسيَن مِصباحُ الهُدي و سَفينه النِجاه»(3) امام حسين(ع) چراغ روشنيبخش صراط مستقيم ولايت و كشتي نجاتبخشي است كه ضمير تشنگان و جويندگان كمال و معرفت را به كوثر حقايق و معارف سيراب ميسازد و از ظلمتسراي عالم ناسوت به سلامت به سوي اعلي عليين ملكوت رهنمون ميشود.

 نهضت امام حسين(ع) به ما آموخت همه ارضها همانند ارض كربلا و همه روزها عاشورا است. عاشوراي ما زماني است كه در اين زمين مقدس، هرگاه ظلم ظالمي را مشاهده نموديم، در مقابل آن ايستادگي كرده و زير يوغ ستم پيشگان قرار نگيريم؛ آنگونه كه ابا عبدالله جور باطل را نپذيرفت و در روز عاشورا و در وادي كربلا براي جاويد ماندن دين اسلام پايداري نمود. ايشان فرمودند: «من نهضت كردهام براي امر به معروف، براي اينكه دين را زنده كنم. براي اينكه با مفاسد مبارزه كنم. نهضت من يك نهضت اسلامي است.»(4)

در اين عصر نيز، نهضت حسيني و راه حسين(ع) ادامه دارد. همان نهضتي كه امام خميني(س) با الگو پذيري از آن در پي تحقق آرمانهاي رفيع انساني و برقراري حكومتي اسلامي بود. حق آمد و باطل نابود گرديد. امام آمد و آزادي را از اسارت نجات بخشيد، و علياكبرها و عباسها و سجادها و زينبهاي اين زمان، نداي امام عزيز را لبيك حق گفتند و با يزيد و يزيديان زمان خويش به مبارزه پرداختند. به اين ترتيب، با همت و رشادتها و دليريهاي مردم غيور ايران، سرانجام نهضت امام خميني(س) به پيروزي رسيد. امام خميني(س) براي زنده نگه داشتن عاشورا فرمودند: «حادثه عظيم عاشورا پايه اصلي انقلاب اسلامي است. عاشورا را زنده نگه داريد كه با نگه داشتن عاشورا كشور آسيب نخواهد ديد.»(5) حال در موقعيت كنوني اسلام، وظيفه ما حفظ و پاسداري از فرهنگ عاشوراي امام حسين(ع) ميباشد. چرا كه فلسفه قيام مردم ايران همچون حسين و حسينيان، مبارزه با مستكبران زمان ميباشد و زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا يعني زنده نگاه داشتن امام و انقلاب عظيم اسلامي.

پينوشتها:

1. قيام عاشورا در كلام و پيام امام خميني(س)، ص30.

2. همان، ص49.

3. عيون الاخبار الرضا(ع)، ج1، ص59، ج29، رسول اكرم(ص)؛ «به درستي كه حسين چراغ هدايت و سفينه نجات است.»

4. حماسه حسيني، شهيد مرتضي مطهري، ص76، ج1.

5. قيام عاشورا، ص83.

 
 

مرتبط باموضوع :

 سلامت روان(تهيه وتنظيم:معصومه قرباني)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2705 مشاهده
 نظر همسر رهبرانقلاب درباره حجاب، خانه‌داری  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4290 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب