.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

متن كامل سخنان رييس جمهور در سومين اجلاس وزراي امور زنان كشور هاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد الله رب العالمين و الصلوه و السلام علي جميع الانبياء و المرسلين وعلي سيدنا و نبينا محمد و آله الطاهرين و صحيه المنتجبين
اللهم عجل لوليك الفرج و العافيه و النصر و اجعلنا من خير انصاره و اعوانه و المستشهدين بين يديه
خداوند بزرگ را سپاسگزارم كه توفيق حضور در جمع شما را عنايت فرمود. اميدوارم به بركت انديشه هاي پاك و عواطف و محبتي كه شما و همه زنان عالم مظهر آن هستيد، نتايج مطلوبي بر اين نشست مترتب باشد.
حضار محترم ، ميهمانان عزيز
دستور كار شما بسيار مهم است. سه عنصر مهم و اصلي در سعادت جامعه، زن، خانوار و اقتصاد است . معلوم است كه اقتصاد بايد در خدمت انسان و خانواده و اصولا جامعه باشد و نه اينكه انسان و خانواده در خدمت اقتصاد باشند. زن ركن خانواده و محور اصلي شكل گيري و استمرار خانواده است.
-
خداوند رحيم مهربان و عطوف خيرخواه بندگان است و به خاطر لطف و رحمت خود بشر را خلق كرده و در مسير كمال و رشد زن و مرد را مكمل يكديگر قرار داده است .
براي هر يك نقشي را مقرر فرموده است نقش اصلي زن در سه عرصه مهم مهر آفريني و آرام بخشي، تربيت و مديريت قابل تعريف است.
-
زن مظهر جمال خداوند و آيينه تمام نماي عواطف و مهرباني هاي نوع بشر و در كسوت مادري اولين جلوه محبت و لطف خداوند است.
-
تمام مهرباني ها در دامان مادر و در فضاي خانواده ظهور و بروز پيدا مي كند.
-
عاطفه مادري منبع عواطف بشري است و انسانهاي رئوف و با محبت ، دوستي و عشق را از مادران خود گرفته اند.
-
انسان آيينه خدا و تجليگاه اسماء و صفات اوست.
-
انسان بي عاطفه و بي محبت، ناقص و به ميزان نقص خود از انسانيت به دور است. بستر شكوفايي تمام استعداد هاي انساني محبت و عشق است. شايد به همين دليل است كه چشم انسان در اين جهان در دامان مادر باز مي شود و در سايه محبت و انس او رشد و نمو مي كند.
-
زنان در كسوت، همسري، خواهري و يا دختري خانواده و بويژه آن هنگام كه در كسوت مادري هستند، مروج و ناشر محبت و عاطفه و بستر رشد و تعالي انسان هستند.
-
مهر و محبت بدون زن محال است محال است .
وزراي عزيز، روساي هيات ها و حضار گرامي
شما به خوبي از توجه اديان الهي و به خصوص اسلام به نقش تربيتي و جايگاه زنان مطلع هستيد.
زنان بزرگي نظير آسيه و مريم در قرآن كريم معرفي و تمجيد شده اند. به واسطه دعاي همسر عمران، حضرت مريم به آن مقام رسيد. فتقبلها ربها بقبول حسن و انبتها نياتاً حسناً پس خداوند آن دختر را به نيكي از او پذيرفت و به وجهي نيكو او را پرورش داد و پيامبرش زكريا را به سرپرستي او گماشت و او را بر زنان جهان برگزيد. چنانكه در قرآن آمده است:
خداوند تو را برگزيد و پاكيزه ساخت و بر زنان جهان برگزيد(آل عمران- 42)
و او را امر به بندگي و سجود و ركوع نمود و آماده فرمود تا مادر پيامبر بزرگ و اولوالعزم حضرت مسيح (ع) باشد. پيامبري كه خداوند او را كلمه خود مي خواند و او را آبرومند در دنيا و آخرت و از مقربين معرفي مي فرمايد:
عيسي ابن مريم همان پيامبر عزيزي است كه به آسمان صعود كرد و بشريت در انتظار اوست تا بيايد و در كنار حضرت مهدي (ع) جهان را از عدل و عشق پر كند.
اين نقش تربيتي يك زن برگزيده است.
حليمه دايه و خديجه همسر و فاطمه (سلام الله عليهم) دختر پيامبر اعظم چه نقشهاي بي بديلي ايفا كردند. اولين زن مومن به پيامبر، همسر او خديجه بود. او با گرويدن خود به پيامبر عزيز تمام ثروت خود را هديه كرد و مونس تنهايي پيامبر عزيز و غمخوار او شد. اگر نبود فداكاري و مبحت و خدمت خديجه (س) به پيامبر عزيز، آرامش بر فضاي زندگي پيامبر حاكم نمي گرديد.
نقش تربيتي زنان بي بديل است . بهترين انسانها حاصل تربيت زنان بزرگند.
حضار محترم ، خواهران عزيز
عرصه مهم ديگر مديريت است. خانواده ركن اصلي جامعه است. سعادت، پيشرفت و تعالي جامعه در گرو سعادت خانواده است. يك خانواده منسجم و با محبت و متعالي نقطه اصلي حركت جامعه به سمت كمال است. مديريت خانواده از پيچيده ترين عرصه هاي مديريتي است چرا كه موضوع اصلي آن انسان و پايه شكل گيري آن عشق و محبت است.
زن محور و ستون خانواده است با رفتن مرد خانواده بر جا مي ماند اما با رفتن زن خانواده امكان بقا ندارد خانواده عرصه هنرنمايي مديريتي زن است و نبض جامعه را از آن محل مديريت مي كند و مديران بزرگ از دل خانواده و از مسير تربيت زنان مدير، به جامعه عرضه مي شوند.
و اگر نبود عشق ورزي و محبت فاطمه (س) و به پيامبر عزيز و به همسر خود اميرمومنان علي (ع) و مديريت و تربيت فرزنداني چون حسن و حسين و زينب، اسلام رونق نمي گرفت و قرباني دنيا پرستان و خودخواهان مي گرديد.
لطف و محبت فاطمه (س) به پيامبر عزيز تا آنجاست كه پيامبر او را ام ابيها (مادر پدرش) خطاب مي فرمايند و خداي متعال خلق همه عالم را به واسطه او اعلام مي كند.
در صحنه كربلا حضرت زينب (س) نقش خود را در دفاع از مكتب توحيد و حريم خاندان پيامبر عزيز، در مديريت حركت و كاروان اسيران و در مقابله هوشمندانه و شجاعانه با ستمگران آنچنان ايفا نموده است كه ماندگاري مكتب توحيد مرهون اوست و او همواره بعنوان الگوي درخشان باقي خواهد ماند.
حضار محترم
خودخواهان و مستكبران كه از موضع شقاوت و خشونت اهداف خود را دنبال مي كنند در دهه هاي اخير تلاش كرده اند اولا زنان و شخصيت زن را تحقير كنند و مانع رشد و كمال آنان شوند.
ثانيا خانواده را متلاشي كنند تا سرچشمه محبت و عشق و سنگر اصلي نقش آفريني زن را تخريب نمايند. آنان تلاش كردند تا نقش اصيل و بي بديل مادري و همسري و تربيتي را از زنان سلب كنند.
تلاش كردند بدون توجه به نقش مكملي كه زن و مرد نسبت به يكديگر دارند آنان را در نقطه مقابل و رقيب هم قرار دهند.
نگاه فلسفه مادي و انديشه هاي مبتني بر آن به انسان نگاه ابزاري است و انسان را بسيار كوچكتر از واقعيت آن مي شناسد و صرفا با ابعاد مادي او معرفي مي كند. اخلاق، خداپرستي، عدالت، كمال و رشد معنوي را به رسميت نمي شناسد و در مقابل سود و لذت فردي حداكثري را حتي به قيمت فقر و بدبختي ديگران در مقياس ميلياردي به رسميت مي شناسد.
ديدگاه آنان به زنان نيز از همين زاويه است . آنان نحوه معيشت، كسب درآمد و گذران زندگي را به گونه اي طراحي كرده اند كه نقش هاي اصيل زنان را تضعيف كنند .
البته در اين مسير هم با بي عدالتي حتي حقوق اوليه كارگران و كارمندان زن را رعايت نمي كنند و مسيرهاي ارتقاء شغلي و مديريتي را بر آنان بسته اند .
در بعضي از جوامع با بهانه هاي گوناگون حتي فرصت هاي تحصيل را نيز از آنان سلب كرده اند.
بدتر از همه مشاهده مي كنيم كه زنان و دختران را از كانون خانواده جدا كرده و به ماموريتهاي سخت و طاقت فرساي نظامي در گوشه و كنار دنيا اعزام مي كنند . آن هم بدون توجه به نقش زنان در مديريت، خانواده تلاش مي كنند زنان را به ابزار كم جيره مواجب گير اقتصادي تبديل كند.
اين نوع رفتار فقط ظلم به زنان نيست ، بلكه ظلم به بشريت است .
شاهديم كه روزانه عده زيادي از زنان و كودكان در جنگها و تجاوزهاي نابرابر و در حملات نيروهاي مهاجم و اشغالگر در افغانستان و پاكستان را فلسطين كشته مي شوند .
همه اينها شواهد بر وجود ظلم مستمر عليه زنان ازناحيه ستمگراني است كه انسانيت براي آنان هيچ ارزشي ندارد.
بيشترين آلام ناشي از درگيري ها و جنگ ها در جهان متوجه زنان است . زنان در غياب همسران خود هم بايد سرپرستي خانواده را عهده دار شوند و هم مصيبت نزديكان خود را تحمل كنند . درد و رنجهاي اقتصادي ناشي از اعمال سياست هاي سودجويانه سرمايه داري جهاني نيز زنان را هدف قرار مي دهد .
امروز زنان قربانيان اصلي سياست هاي زورمداران عالم هستند . اين مهمترين مساله روز ماست . جريان فمينيست در واقع فرياد زن له شدن در انديشه سرمايه داري است كه توسط صهيونيست ها امروز به انحراف كشيده شده است.
حضار محترم ، جناب رييس
خوشبختانه در سالهاي اخير خودآگاهي و معرفت زنان نسبت به آنچه در عالم مي گذرد گسترش يافته و در صحنه هاي سياسي و دفاع از حقوق انساني و در مبارزه با ديكتاتوري و زورگويي قدرتهاي جهاني در ميادين مختلف حاضر بوده اند .
موفقيت حركت هاي اجتماعي و سياسي همواره مرهون نقش آفريني زنان بوده است . نقش زنان در انقلاب اسلامي ايران كه با هدف مبارزه با ديكتاتوري و دخالت كشورهاي بيگانه و براي احياي ارزشهاي اسلامي و انساني و احياء كرامت انسان برپا شد، نقش بي نظيري بوده است . همچنين نقش زنان ايران در دفاع مقدس عليه رژيم صدام و استكبار جهاني ، در سازندگي و پيشرفت كشور در علم و فرهنگ و تربيت جوانان مومن مستقل و آزاد انديش بسيار با ارزش و مهم و يگانه است .
خوشبختانه زنان در عموم كشورهاي اسلامي در اغلب نقاط دنيا امروز نسبت به گذشته به سمت حقيقت خود حركت مي كنند . نقش همه شما عزيزاني كه در اين نشست پربركت شركت كرده ايد در مسير احياي شخصيت و جايگاه حقيقي زن در خانواده و در فعاليت هاي اجتماعي و ساختن تاريخ برجسته است .
حضار محترم
زنان كشورهاي ما و بسياري از ساير كشورها برخوردار از زير بناهاي فكري و مكتبي قوي مبتني بر انديشه هاي الهي و انساني هستند . اهداف و راه را به خوبي مي شناسد و در برابر خود الگوهاي برجسته اي نظير حضرت مريم ، حضرت خديجه ، حضرت فاطمه و حضرت زينب (سلام الله عليهما) را دارند .
آنان بهره مند از تجارب ارزنده اي هستند كه در سالهاي اخير به آن دست يافته اند . آنان متكي بر اراده اي قوي و ايماني سرشار مي توانند در رفع گرفتاريها و اصلاح وضع موجود جهان و احياي شخصيت حقيقي انساني و هدايت بشريت به سمت نور و حقيقت نقش پيشتاز اساسي ايفا نمايند .
امروز نجات زنان عالم ، نجات همه بشريت است از اين رو پيشنهاد مي نمايد :
1-
با هم فكري و تعامل ، منشور نقش زنان و خانواده در نجات بشريت امروز با تاكيد بر توانمندي ها و استعدادهاي بي نظير زنان را تهيه كنيد تا تمام برنامه ها با نگاه به آن تدوين و اجراي شود .
2-
نقشه راه كمك به برپايي نهضت جهاني احياي حقوق انسان به ويژه زن تهيه گردد . البته اين امر مستلزم ارتباط و همفكري با نخبگان و انديشمندان ساير كشورهاست كه ساز و كار آن بايد تدوين گردد .
3-
تلاش شود تا الگوهاي برجسته زنان به ويژه پنج زن بزرگ عالم هستي و به طور خاص حضرت فاطمه و حضرت زينب سلام الله عليهما با استفاده از همه ابزارهاي موجود رسانه اي به زنان عالم شناسانده شود تا خودباوري و اعتماد به نفس و اميد به موفقيت روز افزون گردد .
حضار محترم
ترديدي وجود ندارد كه ظلم از جهان برچيده خواهد شد . موعود هستي يعني فرزندي از پيامبر عزيز اسلام حضرت مهدي (ع) كه عده اي از ياران او از زنان مومن، فرهيخته و انقلابي خواهند بود ظهور خواهد كرد و عدالت و محبت و عشق را در جهان مستقر خواهد نمود .
از شما مي خواهم سلام اينجانب و ملت ايران را به رهبران و دولتها و مردم خود ابلاغ فرماييد. كاري كه شما آغاز كرديد كار ارزشمند، بزرگ و سرنوشت سازي است چرا كه گام اول در تركيه ، گام دوم در مصر و امروز گام سوم در ايران آن هم به سمت قله هاي كمال بشري در حال برداشتن است و بدانيد دولت و ملت ايران در كنار شماست و بدانيد با توكل به خدا و ايمان به وعده الهي خداوند نيز شما را ياري خواهد كرد.
در پايان از همه حضار و ميهمانان عزيز و از برگزار كنندگان اين نشست چه در تركيه و مصر و چه برگزار كنندگان نشست امروز تشكر و قدرداني مي كنم.
 

 

 
 

مرتبط باموضوع :

 زن در کلام اهل بیت(ع)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4171 مشاهده
 مراحل روزه‌داری در بیان مقام معظم رهبری  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4544 مشاهده
 توصیه های رهبر در مورد کتابخوانی  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 5597 مشاهده
 زن در آیین زرتشت  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4518 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب