.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

امام خميني(ره) بنيانگذار عدالت و معنويت ( فائزه كنشلو)
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348

حقير كه سالها بهرهمند از نور پرفروغ كلمات معنوي و ارشادات مادرانه استاد عزيزم و نور ديدگانم، خانم «رقيه خاتون حيدري» ميباشم، همواره در محضر ايشان، درس عشق و ارادت به امام خميني(ره)، معمار كبير انقلاب، خورشيد عالمتاب اسلام را فرا گرفتهام. او كه تمام جهان هستي را با نور اعتقاد و ايمان خود، عزت و بزرگي بخشيد و اين امانت سنگين الهي، انقلاب شكوهمند اسلامي ايران را به دست بزرگ مردي از تبار جوانمردان عالم، رهبر معظم انقلاب: «حضرت آيت‌‌الله خامنهاي» سپرد، تا آن را همچون سليمان نبي در برابر جالوتيان عالم حفظ و صيانت نمايد. همو كه ساليان متمادي در محضر پير و مقتداي خود امام خميني(ره)، با صداقت و استقامت، بندگي خالصانه كردند و در دوران عروج آن مرد آسماني به ملكوت اعلا، هدايت اين سفينه نجات هستي ايران زمين را بر عهده گرفتند.

اميد است كه اين نوشتار، گامي در جهت سپاسگذاري حقير در برابر مائده آسماني اين پير روشنضمير، «حضرت آيت‌‌الله خامنهاي» باشد، كه زمينه رشد و شكوفايي استعدادهاي بالقوه را در تمامي عرصههاي علمي معنوي فراهم آوردهاند.

در بيان عظمت روحي امام

امام خميني(ره)، مرآت تمام نماي خليفه الله بر بهشت منظومه شمسي ميباشد. او كه از سرزمين عشق و حماسه برخاسته بود. مردم را به سوي ايمان و توحيد و مجاهدت فيسبيلالله دعوت نمود و شيعيان حقيقي خويش را به اوج قلههاي رفيع انساني رسانيد. مشتاقان كمال را دلبسته خود كرد و خاك تشنه سرزمين وجودشان را با آب محبت خود سيراب و با روح و رياحين بهشتياش فضاي دلشان را افلاكي نمود.

امام كه درس دلدادگي را در مكتب پير و مراد خود حضرت آيتالله محمد علي شاهآبادي آموختهو صبر و استقامت، و تأديب و تهذيب نفس را در طي ساليان متمادي پيشه خويش ساخته بود، توحيد محض را خميرمايه كوثر جانش نمود و به اسم اعظم وحدت وجودي خويش نايل گشت، تا بدانجا كه به ذكر آسماني: «اياك نعبد و اياك نستعين» معترف شده و پرده از اسرار معارف و حقايقش برداشته و مترنم به ترنم وحداني عشق گرديده است كه:

بنده عشق مسيحادم آن دلدارم    /   كه به يمن قدمش هستي من دود نمود

قدرت دوست نگر كز نگهي ازسر لطف  /   ساجد خاك در ميكده مسجود نمود»(1)

به تحقيق كه امام مزد بندگي خويش را گرفتاري در دام محبانه دوست نگريست و اينگونه مسجود تمام عوالم گشت. آري، روح عظيم امام به اشاره آسماني «و أيدناه بروحالقدس»(2) همچون عيسي مسيح(ع) مؤيد به تأييد روح قدس الهي و پذيراي معارف و حقايق غيب و شهود گرديد. عظمت روحي او برترين و جانبخشترين روح آگاهي است، بهگونهاي كه اگر عيسي مسيح(ع) در طي چندين سال هدايت مشفقانه، تعداد معدودي از ياران خود را روح عشق و صفا دميد و جانشان را زنده كرد. حضرت امام خميني(س) به گوشه چشمي، هزاران انسان را روح فتوت و جوانمردي دميد و تحت بيرق رحماني خود درآورد.

آن روح بهشتي الهي، در عصري كه نااميدي و سرافكندگي بر جان مردم زمان، سايه غفلت و ضلالت افكنده بود، چونان خورشيدي درخشان از مغرب هستي طلوع كرد و جهان دلها را با انوار تابناك خود روشني بخشيد. شعلههاي جانسوز انيت و انانيت را با اشارت «بردا و سلاما» (3) ابراهيموار به گلستان شور و عشق بدل نمود و با دعوت ساير امتها چونان حضرت رحمهللعالمين، پيامبر اكرم(ص) به ذكر حديث «قولوا لا اله الا الله تفلحوا» پرچم توحيد و عشق را برافراشت و امت اسلامي را به اوج شكوه، عظمت و سرور رسانيد و تفسيرگر حمد و حقيقت گرديد. او با كلمات روحفزا و عاشقانهاش، گلواژههاي ايمان و اعتقاد را در سرزمين قلبها رويانيد و طراوت باران وحدت را بر دلهاي تشنگان معرفت افشاند. با بيانات گهربارش، پرده از راز مستور حق برداشت و فروغ ديدگانش، چشمان عشاق فاني را به شهودي فناناپذير روشن ساخت و محبوب محبان و مطلوب طالبان گشت.

حال او خضر طريق وصال است كه گروهي همچون موسويان زمانه، خود و سرنوشت خود را به دستان يداللهي او سپردند تا در مسير نيل به اهداف معنوي، از صبر و استقامت، بهره جسته و به مقامات عاليه كمال دست يابند.

امام خميني(س) آن بنيانگذار عدالت و معنويت و مظهر تام حقيقت، درس حريت و شجاعت را كه پايه و اساس كرامت الهي است، به امت خود آموخت و با سيره انسانساز خود حديث كمال را در كلمه عشق خلاصه كرد و بنيان اسلام ناب محمدي را استوار ساخت. او كه در مكتب قرآن پرورش يافته و ايمان و اعتقادش برخاسته از چشمه جوشان عشق به معارف و حقايق قرآني است، همواره حامي مستضعفان و ستمديدگان بود و از مستكبران و ستمگران جامعه برائت و بيزاري ميجست. تا بدانجا كه روح الهي و آسمانياش، در جان مستضعفان رسوخ كرد و قلبهاي بسياري را مشتاق و دلباخته خود نمود. آري، امام بهترين و زيباترين واژه هستي است كه بسان ابراهيم(ع) ايران زمين را كه محل تجمع بتهاي بزرگ جهان شده بود تطهير كرد و در پناه اسلام، آن را تبديل به نور ولايت و معنويت آراسته ساخت. و به راستي كه حضورش در جامعه، پايان بخش قحطي معرفت و معنويت بود. چنانكه بعد از گذشت هزار و چهارصد سال از ظهور اسلام، با برافراشتن رايت «جاءَ الحق و زهقَ الباطل، إنَّ الباطلَ كان زَهوقا»(4)، پا به عرصه حق و حقيقت نهاد و باطل را مغلوب و سرخورده از ميدان مبارزه بيرون كرد و انقلابي در جهان پايهگذاري نمود كه هر دم بهرهمند از معارف حقيه الهي است و بدين جهت انقلاب اسلامي ما از ساير انقلاب‌‌ها، متمايز گرديد و «برترين انقلاب» نام گرفت. بهگونهاي كه امام خود در اينباره ميفرمايد: «اين انقلاب، بهترين انقلابها و بزرگترين انقلابها بوده است از حيث محتوا»(5)

امام خميني(س) با عمل صادقانه خويش به همه پرچمداران با عزت ايران، فهماند كه گذر از صراط حميد توحيد و فتح قلههاي عظيم انساني افسانه نيست. او به همگان آموخت كه ميتوان با قاطعيت تمام، بساط ضلالت و غفلت را كه قرين سياهي و ظلمت است از ميان جوامع برچيد و انديشههاي تابناك و حقايق رفيع انسانساز را در دلها براي هميشه به ميراث نهاد.

پينوشتها:

1. ديوان اشعارامام خميني(س)، غزليات، ص114.

2. بقره/253.

3. انبيا/69.

4. اسراء/81.

5. صحيفه امام، ج14، ص54.

 
 

مرتبط باموضوع :

 نظر همسر رهبرانقلاب درباره حجاب، خانه‌داری  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4290 مشاهده
 حب جاه و مقام در انديشه امام خميني(س) (فاطمه كنشلو)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4825 مشاهده
 زندگی نامه حضرت مریم(س)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 13419 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب