.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

پناهگاه مطمئن( فاطمه خانی)
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
نخستین مطلبی که این سوره به خواننده خود می آموزاند، این است که انسان نیازمند پناهگاهی مطمئن به نام «پروردگار» است و قدم اوّل حرکت در این راه پر خطر که شیاطین جن و انس در آن کمین کرده اند، این است که سالک الهی در قلعه ای امن و محکم قرار گیرد تا از گمراهی و وسوسه امان یابد. کسی که در راه خدا حرکت می کند، باید همواره به پروردگار خویش پناهنده شود و از وساوس شیاطین ظاهری و باطنی به او پناه جوید و بر او توکل کند و هیچ گاه به خودش متکی نباشد. اگرچه خطاب ظاهری آیه، به رسول اکرم(ص) است، اما از آنجا که قرآن هدایت برای همه انسان ها است، هر کسی که این کتاب هدایت را مطالعه می کند، مورد خطاب آیه است و باید با تأسی به رسول خدا(ص)، به پروردگار خویش پناه ببرد.

آنچه در آیات نخستین اين سوره اشاره شده، سه صفت الهی است: یکی اینکه او «رب»، یعنی پرورش دهنده مردم است. دوم اینکه او «مَلِک»، یعنی فرمانروا و پادشاه مردم است و سوم آنکه او «اله»، یعنی معبود و مقصود مردمان است. در واقع، ما به کسی پناهنده می شویم که توانایی رشد و هدایت مردم را دارد و پادشاهی است که بر دفع شرّ شیاطین قادر و توانا است و چنین کسی است که شایسته پرستش و بندگی مي باشد؛ به بیان دیگر، هم پناهندگان حریمش را تربیت می کند و هم آنان را از هر گزندی ایمن می دارد تا به معبود خویش واصل شوند.

نکته دیگری که از این سوره استفاده می شود این است که آنچه باید ما از آن به پروردگار خویش پناه ببریم، شرّ وسوسه گر خنّاس است. خناس، صفت شیطان است که در معنای آن نوعی دوری، عقب  افتادن و پنهان کاری وجود دارد؛ (2) یعنی شیاطینی که وسوسه آنها باعث دوری انسان از پروردگار و عقب  افتادن از راه وصول به معبود می شود و این همان شرّی است که باید از آن دوری جست. این گونه شیطان ها، وسوسه شان پنهانی و درونی است که هر کسی توانایی شناخت آن را ندارد. به همین جهت است که باید به ربّ خویش پناهنده شویم که او به همه چیز آگاه و بینا است.

نکته آخر اینکه این نوع شیاطین، از جنس جن و ناس اند و چه بسا انسان  هایی که از هر شیطانی، شیطان ترند و مایه گمراهی و تیرگی قلب و اندیشه دیگران را فراهم می کنند. از این رو، در اسلام در خصوص انتخاب دوست بسیار تأکید شده تا مبادا به سبب دوستی با انسان های خنّاس و شیطان صفت، از راه حق و حقیقت و کمال شایسته خود محروم مانیم.

بارالها! به آستان بهشتی تو سر سجود می ساییم و به قلعه امن و استوار تو پناه می جوییم. ما را از شرّ زشت سیرتان شیطانی مصون دار و در طریق بندگی خویش یاری مان نما تا به حقیقت عبودیت برسیم.

پی نوشت ها:

 . 1ر.ك: ناس/ 1-6؛ 2. ر.ك: فرهنگ المعجم الوسیط، ذیل واژه «خنس».

 
 

مرتبط باموضوع :

 گذري بر سوره حاقه(زهرا قمری)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2272 مشاهده
 قرآن و هدايتگري ( ماه‌ سلطان نعيمي)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 3158 مشاهده
 اوصاف عبدالرحمن در سوره فرقان (معصومه قرباني)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 3733 مشاهده
 گذري بر سوره نوح (زهرا قمري)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1931 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب