.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

پيش گامان عرصه شهادت- مروري گذرا بر قيام 15 خرداد سال 1342( زهرا تاجیک)
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
در طی این سال های نبرد نابرابر ایمان و کفر، منادیان ایمان با الگو قرار دادن مبارزان صدر اسلام و با جدیت بسیار، نهضت مقدس امام خمینی(س) را حیات و استمرار بخشیدند و روحیه سلطنت ستیزی را تقویت کردند و در هر مناسبتی یاد رهبر خویش را گرامی داشته و با نامش موج جمعیت های تظاهرات کننده را عطرآگین کردند.

به راستی که قیام 15 خرداد نقطه عطفی بود در تاریخ مبارزات ملت قهرمان ایران که امام خمینی(س) آفریننده و شکل دهنده آن قیام الهی بود. در طی این مدت، سالروز پانزدهم خرداد ماه هیچ گاه در سکوت و خاموشی سپری نشده، زیرا که اين روز برای امت قهرمان و شهید پرور ایران، از اهمیت و اعتبار ویژه ای برخوردار بوده و خواهد بود.

15 خرداد، روز قیام خونین مردم جان بر کفی است که به نام اسلام و برای اعتلاي اسلام ناب محمدي به میدان آمدند و علیه نظام ستم شاهی شوریدند. 15 خرداد روز آغاز نهضت مقدس اسلامی، روز عصیان علیه طاغوت و طاغوتیان است که ملت ایران بیرق جهاد اسلام را برافراشتند و برای مقابله با دشمنان اسلام و قرآن وارد صحنه شده و هيبت پوشالي رژیم ستم شاهی را به لرزه انداختند.

سالروز حماسه خونین 15 خرداد، طلیعه پیروزي نهضت اسلامی ملت ایران است. در سحر گاه 15 خرداد 1342، دژخیمان رژیم ستم شاهی به خانه ساده و بي آلایش امام خميني(س) در قم یورش برده و ايشان را که سه روز پیش از آن، به مناسبت عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه، در سخناني کوبنده، پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی اش برداشته بود، دستگیر، و دور از چشم مردم به زندانی در تهران منتقل کردند. هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که خیابان های شهر قم زیر پای مردان و زنان مسلمان و انقلابی که به قصد اعتراض از خانه هایشان بیرون آمده و به حمایت از رهبرشان فریاد بر آورده بودند.

از جمله اين غيرت مندان و مجاهدان، مردم ساده زيست و بي پيرايه ورامين بودند؛ چرا كه در اين ميان «سیل خروشان کشاورزان غیور و کفن پوش ورامین، دهقانان کن و مردم جماران به سوی تهران سرازیر شدند، و انبوه جمعیت اعم از بازاریان، بار فروشان، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم با غریو رعد آسای یا مرگ یا خمینی و مرگ بر شاه تهران را به لرزه درآورد.»(1)

مردم ایران با این قیام گسترده نشان دادند که خواستار برقراری حکومت اسلامی و پایان دادن به رژیم ستم شاهی هستند. و به همین جرم بود که گلوله های برخاسته از خشم و کینه حکومت ننگین شاه شلیک می شد، قلب 15 هزار مسلمان انقلابی به پا خواسته در 15 خرداد 1342 را نشانه رفت و آنان را به خاک و خون کشید. حوزه های علمیه نجف اشرف،کربلا و کاظمین نیز به محض دریافت خبر بازداشت امام(س) و کشتار 15 خرداد تهران، قم و دیگر شهرهای ایران به پا خواستند و با تشکیل اجتماعات و طی تلگراف هایی به سلاطین و رؤسای جمهوری کشورهای اسلامی و سازمان های بین المللی، حمایت خود را نسبت به امام خميني(س) و تنفر خویش را نسبت به اعمال وحشیانه رژیم شاه اعلام نمودند، و خواستار آزادی فوری رهبر نهضت اسلامی ایران شدند. مراجع تقلید در قم و مشهد و جمعی از علمای تهران و شهرستان ها نيز هر کدام به گونه ای حمایت خود را ابراز کردند، و خواستار آزادی حضرت امام شدند.

اين گونه بود كه جانفشاني هاي حماسه 15 خرداد در تاريخ ایران و مبارزات امت اسلامی جاودانه ثبت گرديد و فصل جدیدی در کارنامه رویارویی مستضعفان با مستکبران براي انقلابي همگاني ورق خورد.

 پي نوشت:

1.نهضت امام خمینی،سید حمید روحانی،ج 1،ص 533.

 
 

مرتبط باموضوع :

 امام و ادبيات پس از انقلاب(ماه سلطان نعيمي)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2053 مشاهده
 زن در آثار عطار نيشابوري (معصومه قرباني)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2567 مشاهده
 زندگی نامه حضرت خدیجه  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4186 مشاهده
 نظر همسر رهبرانقلاب درباره حجاب، خانه‌داری  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4289 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب