.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

چند توصيه براي جلوگيري از شكستن خاموش استخوان‌ها
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
از دست‏دادن استخوان‏ها به طور خاموش و بي‏سر و صدا اتفاق مي‏افتد و اغلب هيچ علامتي تا زمان رخ دادن شكستگي وجود ندارد.

طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت بيماري استئوپروز ( پوكي استخوان ) را همراه سكته قلبي، سكته مغزي و سرطان ، چهار دشمن اصلي انسان در عصر حاضر است چرا که بعد از 35 سالگي فرايند پوکي استخوان شروع مي شود به نحوي که از سن 65 سالگي از هر 3 زن ، يك نفر دچار شكستگي مهره و پس از 70 سالگي از هر 5 زن يكي دچار شكستگي استخوان لگن بدنبال پوكي استخوان مي شود.

بر اساس گزارش محققان مرکز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي تهران، ستون فقرات، ران، لگن، مچ دست و قسمت فوقاني بازو از مهترين اندام هاي بدن هستند که دچار شکستگي مي شوند.

عوامل مستعدكننده پوكي استخوان به دسته قابل كنترل و غيرقابل كنترل تقسيم مي‌شود كه گروه قابل كنترل شامل ورزش نكردن، كمبود كلسيم و ويتامين D، سيگار كشيدن و رژيم غذايي نا مناسب است که که با اصلاح اين موارد از ابتلا به اين بيماري جلوگيري کرد.

اما عوامل غيرقابل كنترل در پوكي استخوان که در قالب سن، جنس، يائسگي، سابقه فاميلي، نژاد، وزن و اندازه استخوانها، بيماري هاي مزمن و داروها دسته بندي مي شود که از حيطه افراد خارج است.

قطعي‏ ترين روش ” اندازه‏ گيري تراكم استخوان“ مي‏باشد كه بدون درد است و با استفاده از دستگاه مخصوص ميزان تراكم در استخوان ران و ستون مهره ‏ها اندازه ‏گيري مي‏شود که با تشخيص اوليه پوكي استخوان مي‏توان آن را متوقف يا از پيشرفت آن جلوگيري كرد.

براي افرادي كه مبتلا به پوكي استخوان هستند، هر نوع ورزشي مناسب نيست. بايد بدانند شروع به ورزش و افزايش فعاليت‏هاي فيزيكي در هر سني امكان‏پذير است تداوم ورزش و فعاليت‏هاي فيزيكي باعث اثرات مثبت بر روي عضلات و استخوان‏ها مي‏شود ورزش‏هايي مانند جست و خيز و پريدن و برخي حركات يوگا براي افراد پير مناسب نيستند زيرا ممكن است با ايجاد فشار بر روي استخوان ها سبب ايجاد شكستگي شوند.

ابتلا به کمردردهاي حاد و در نهايت مزمن، شكستگي انتهاي استخوان ساعد و سر استخوان ران و افتادن دندانها از شايع ترين علائم بروز پوکي استخوان است.

کنترل وزن و پيشگيري از چاقي، دريافت كلسيم كافي ( حداقل 1200 تا 1000 ميلي گرم در روز ) و ويتامين دي (800 تا 400 واحد در روز )، پرهيز از مصرف الكل و سيگار ، غذاهاي پرنمك و رژيم پر پروتئين، جايگزين كردن نوشابه هاي طبيعي ( آبميوه ، دوغ، انواع شربت ها ) به جاي نوشابه هاي كافئين دار ( انواع كولا و قهوه )، مصرف روغن هاي غير اشباع مثل آفتاب گردان ، ذرت ، زيتون، قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به مدت 30 تا 15 دقيقه ( نور خورشيد از پشت شيشه و لباس بي تاثير است) انجام فعاليت بدني منظم در پيشگيري از ابتلا به پوکي استخوان توصيه مي شود.

هم چنين پزشکان دريافت كلسيم بيش از نياز عادي در موارد حاملگي و شير دهي و احتراز از بارداري مكرر و با فاصله كم را ضروري مي دانند.

زمين خوردن در افراد مسن شايع و از عوارض آن زخمي شدن، شكستگي و بستري شدن در بيمارستان است كه بدنبال آن شخص بطور موقت در انجام كارهاي شخصي خود ناتوان و از اجتماع منزوي مي‏گردد و دچار ناراحتي‏هاي روحي و رواني مانند افسردگي مي‏شود.

كف حمام بايد پوششي داشته باشد كه مانع از ليز خوردن بشود. دستگيره‏هايي در حمام نصب شود كه بتوان هنگام از دست دادن تعادل از آنها استفاده نمود. استفاده ازصندلي يا چهارپايه در حمام در جلوگيري از افتادن توصيه مي شود.

در آشپزخانه نيز بايد وسايل حفظ تعادل در دسترس باشد. پله‏ها مجهز به نرده باشد تا هنگام بالا و پايين آمدن بتوان به عنوان تكيه گاه از آنها استفاده كرد.

 

حركات ورزشي در آب، تحريكات الكتريكي پوست كه باعث تحريك عصب مي‏شود، همچنين داروها نيز در كاهش درد هنگام شكستگي استخوان اثر بخش هستند.

داروهايي مانند (بيسفوسفونات‏ها) باعث افزايش تراكم استخوان شده، سرعت و پيشرفت نازك شدن استخوان‏ها را به تعويق مي‏اندازد در نتيجه شانس شكستگي را کاهش مي دهند.

گردآوری و تنظیم : 1 پارس

منبع : ایسنا

 

 
 

مرتبط باموضوع :

 لباسی برای تجزیه اجساد  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 3966 مشاهده
 انواع شکنجه ها و مجازات ها در تاریخ  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2022 مشاهده
 بيماري آلزايمر  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 3951 مشاهده
 زیارتگاه پارس بانو (پیر بانو)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4242 مشاهده
 آلزایمر  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1509 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب