.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

شـــادي و شاد زيستن ( سارا خوشبخت)
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
در حقیقت، شادی احساس آرامش درونی و امری باطنی است و همراه با رضایت و خشنودی درونی می باشد. شادی، احساس مثبتی است که عامل رشد و موفقیت در زندگی انسان می شود؛ مثلا كه وقتی شادی را احساس می کنیم که هیچ نوع نگرانی، ترس و افکار ناراحت کننده ای وجود نداشته باشد و این معمولاً زمانی اتفاق می افتد ارزشمند، دست مي یابیم.

ضرورت زندگی شاد تا حدی است که برخی روان شناسان معتقدند یکی از عوامل مهم بر سلامت جسمانی، شادمانی است. آن کس که شادی را در قلب خود زنده می کند، از لحظه لحظه زندگی خود احساس لذت و شادمانی و شعف می کند و خلاقیت و سازندگی و بالندگی در نهادش شكوفا مي شود و تمام فصول زندگی اش سرشار از زیبایی و آراستگی می گردد و چون نگین بر انگشتر زندگی مي درخشد.

 راه کارهای شاد زیستن

عوامل گوناگونی در شاد نمودن انسان دخيل هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. زندگی كردن در حال: لحظه لحظه زندگی حاصل اندیشه ما است. برخی همیشه حسرت دیروز را می خورند یا خود را در آرزوهای دست نیافتنی فردا غرق می کنند. در نتیجه، خویشتن را از آرامش و شادی امروز محروم می سازند. انسان باید در همه حال به فکر آینده خویش باشد و با دوراندیشی برای ساختن آینده و سرنوشتش بکوشد؛ ولی نه به بهای از دست دادن امروز.

2. مثبت اندیشی: انسان همواه باید مثبت نگر باشد و زندگی را همواره زیبا ببیند و هیچگاه یأس را در خود راه ندهد. همیشه نیمه پر یک لیوان را ببیند و مشکلات و شکست های زندگی را از الطاف نهان خداوند بداند. معتقد باشد در دل هر شکست، بذر موفقیت نهفته است. اگرچه مشکلات و شکست ها سخت است، ولی فرصتی برای رشد و بالندگی انسان ها می باشد.

3. تقویت ایمان: بررسی ها و نتایج روان شناسان نشان می دهد که افراد با ایمان و معتقد به خداوند و جهان آخرت دارای روحیه شادتری نسبت به کسانی که ایمانشان ضعیف و اعتقادشان اندک است، می باشند. نداشتن نگرانی و اضطراب و رسیدن به اطمینان قلبی، اساس هر نوع شادی است. اعتقاد به رحمانیت حضرت حق و امکان عبادت و راز و نیاز با معبود و پروردگار خویش، چراغی از امید و اطمینان در درون قلب فرد مؤمن برمی افروزد.

4. شاد نمودن و ياري دیگران: خدمت کردن و شاد کردن هم نوعان خود، روح و جان انسان را خشنود و شاد می گرداند. شاد نمودن ديگران راه های متفاوتی دارد، مانند: التفات و توجه، نگاه کردن، محبت ورزیدن، سخن گفتن و هدیه دادن.

5. همنشینی با افراد مؤمن بانشاط: افرادی که هیچ تعلق خاطری به این سرای خاکی ندارند، مشکلات و سختی ها هیچ تأثیری بر ایمان و اعتقاد راستین آنان نداشته و رنج ها و مرارت ها هیچ گاه از شادی و شعف درونی آنها نمی کاهد؛ چرا كه «الا ان اولیا الله لاخوف علیهم ولا هم یحزنون.»(1)

 انواع شادی

به طور کلی، می توان شادی را به دو دسته تقسیم نمود: 1. شادی های زودگذر و کاذب؛ 2. شادی های پایدار، حقیقی و تعالی بخش که باعث رشد و تکامل انسان و جامعه می شوند.

در دنیای پراضطراب و متلاطم امروز، شادی و آرامش، گمشده ای است كه خمودگی جایگزین آن شده است. گروهی با هر وسیله و به هر بهايي در به دست آوردن شادي مي كوشند كه در واقع این نوع شادی ها، شادی های زودگذر است که روح آدمی را به ابتذال و نابودی می کشاند و باعث از بین رفتن اصالت فرد و جامعه می شود.

اما شادی حقیقی، تعالی بخش روح و روان انسان است كه تنها در پرتو عشق به معبود حقیقی حاصل مي شود؛ معبودی که عشق و تقرب به او شادی و شعف جاودانه و همیشگی را در وجود انسان پدید می آورد و به زندگی او انگیزه می بخشد و باعث شکوفا شدن استعدادهای بالقوه او می شود. عشق به معبود، ایمان را به انسان هديه می دهد. چنین انسانی بارقه نور الهی در دلش فروزان است و نور حقیقت و معرفت بر ساحت وجودش تابیدن مي گيرد؛ تا آنجا كه تمام حصارها و دیوارها را فروریخته است؛ پس شادی حقیقی از دل می جوشد و از درون ذات انساني نشآت می گیرد. در نتيجه، شاد بودن هنر است و شاد کردن هنری والاتر. پس بیایید هنرمند باشیم و شادی را در جهان بگسترانیم.

پي نوشت:

1.یونس/ 62.

 
 

مرتبط باموضوع :

 پيدايش نهضت خميني در پرتو حماسة حسيني(زهره قمري)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4831 مشاهده
 امام و ادبيات پس از انقلاب(ماه سلطان نعيمي)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2053 مشاهده
 پيدايش نهضت خميني در پرتو حماسة حسيني(زهره قمري)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 3235 مشاهده
 زن ریحانه ملکوتی (فاطمه حمزه اي )  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2222 مشاهده
 در پرتو مهتاب شكرانة محبت(زهره قمري)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4902 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب