.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

بيماري آلزايمر
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348

اين بيماري را يک دکتر آلماني به نام آلزايمر که در سال (1906)به رشته ها و فيبرهاي عصبي غيرطبيعي در مغز يک انسان مرده پي برد، نامگذاري کرد. تشخيص قطعي اين اختلال بيوپسي مغزي است و در حال حاضر اسکن توموگرافي پوزيترون مي تواند فعاليت سلول هاي مغزي را در هر قسمت از مغز نشان دهد. در بيماري آلزايمر فعاليت مغز در ناحيه خلفي که نقش مهمي در صحبت کردن و حافظه دارد، کاهش مي يابد.

علائم بيماري
 

شروع فراموشي علامت اصلي بيماري آلزايمر نيست. هر شخصي ممکن است در زمان هاي مختلف دچار اختلال حافظه و فراموشي شود. علامت هاي بيماري از شخصي به شخص ديگر فرق مي کند؛ اما به تدريج شدت مي يابد.

علائم خفيف:
 

گيجي و از دست دادن حافظه، از دست دادن آگاهي نسبت به زمان و مکان و محيط خانواده، تغييرات شخصي و تغيير در قوه قضاوت

علائم متوسط:
 

اختلال در فعاليت هاي روزانه، مثل استحمام و غذا خوردن، اضطراب، تشويش، افسردگي و يا پارانوئيد (سوء ظن و بدگماني)، اختلال در خواب، سرگرداني، اشکال در شناختن افراد خانواده يا دوستان نزديک

علائم شديد:
 

عدم صحبت کردن، از دست دادن اشتها و کاهش وزن، از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع، وابست و متکي بودن به ديگران براي گذراندن امورا روزمره

تشخيص:
 

پزشک با گرفتن شرح حال و تاريخچه بيمار و فعاليت هاي وي مي تواند به مشکلات پي ببرد. آزمايش هاي خوني و ادراري، حتي گاه نمونه مايع نخاع مي تواند علت هاي ديگر زوال عقل را مشخص کند. آزمايش هاي نوروسايکولوژيک (عصبي-رواني): اين آزمايش ها شامل آزمايش حافظه، چگونگي حل مشکلات، توجه، محاسبه و صحبت کردن است که از اين طريق توانايي هاي ذهني شخص ارزيابي مي شود با اسکن مغز نيز نواحي غيرطبيعي در مغز مشخص مي گردد.

درمان
 

اين عارضه هيچ درماني ندارد؛ فقط بعضي داروها مي توانند پيشرفت بيماري را به تاخير بيندازند يا برخي علائم مانند افسردگي، مشکلات خواب و يا تشويش را کاهش دهند. بعضي از گروه هاي حمايت کننده از بيماران آلزايمري نيز مي توانند در اين زمينه کمک کننده باشند و پزشک معالج مربوطه مي تواند بهترين روش درماني را توصيه کند.
منبع:دنياي سلامت شمار 48

 

 

 
 

مرتبط باموضوع :

 گرم‌ترین منطقه جهان در ایران قرار دارد!  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 4143 مشاهده
 پیشینه آشنایی ایرانیان با ماهی قرمز  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2030 مشاهده
 شواهد زندگي بي رحمانه كارگران سازنده اهرام مصر  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2178 مشاهده
 تاریخ پرچم در ایران  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1649 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب