.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

اخلاق همسرداری ( مریم خوشبخت)
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348

اصول مهم همسرداری

1. اخلاق خوش: این خلق و خو شامل برخورد صمیمانه و با عشق و محبت در خانواده است. هر يك از زن و مرد بايد اخلاق حسنه را در زندگی زناشویی رعایت کنند؛ زيرا آنچه محیط را صمیمی می کند، برخورد طرفین نسبت به یکدیگر است. اخلاق همسرداری، انتظاری است که زن و شوهر از یکدیگر توقع دارند و آنها را به احترام متقابل سوق می دهد. اخلاق پسندیده، باعث اعتماد و آرامش بین همدیگر شده و این ارتباط تداوم مي يابد. اخلاق خوب، بهترین پشتوانه پیمان زناشویی است.

2. تواضع و فروتنی: اين بدان معنا است که هر یک خود را بالاتر از دیگری نبیند و امتیاز و برتری ویژه ای برای خویش قائل نشود. رفتار گرم و دلنشین زوجين نسبت به یکدیگر كه عالی ترین سرمایه های وجودشان است، باعث گرمی و صفای زندگی شده و نتیجه آن، محبت و مهربانی است كه استحکام پایه های زندگی مشترک را در پي دارد.

3. قناعت: زن و شوهر باگذشت می توانند از بسیاری توقعات بي جا و غيرضروري خود، چشم پوشی کنند و سطح خواسته های خود را با میزان درآمد خانواده تنظیم نمایند و چیزی را بطلبند که توانایی تهیه آن را داشته باشند.

4. صبر: زن خوب در روزهای سخت و طاقت فرسای زندگی، یار و همدم همسرش بوده و آستانه صبر و شکیبایی او پايين نيست. او با بردباری در هنگام بروز سخت ها و مشکلات، نه تنها مرد را به زندگی دلگرم مي نمايد، بلکه خود را بیش از پیش، محبوب دل مرد مي كند. شکسپیر می گوید: چیزی که در زن، قلب مرا تسخیر می کند، مهربانی او است؛ نه روی زیبایش. من زنی را بیشتر دوست دارم که مهربان تر باشد.

 

چند راهکار برای زندگی بهتر

1. زن و شوهري كه با لحن محبت آمیز همدیگر را صدا مي زنند و از نسبت دادن القاب ناپسند به یکدیگر پرهیز مي كنند، اولين اصل زندگي را رعايت نموده اند.

2. خوش خلقي زن، كانون خانه را برای همسر و فرزندانش به بهشت تبديل مي نمايد. زن با برخورد خوش خود، فرشته اي است كه محیط خانه را گرم و باصفا مي سازد.

3. بدرقه مرد تا درگاه درب منزل و نيز استقبال از شوهر هنگام ورود به خانه، از جمله موارد كوچك، اما از نكات مهم شوهرداري است.

4. اسلام از زنان خواسته که تنها برای شوهران خويش آرایش نموده و زیور و زیبایی خود را فقط برای همسرانشان قرار دهند. چه نيكو است که مرد نيز در مواجهه با زن خود مرتب و خوشبو و معطر باشد. اين رفتار دوسويه نوعي ارزش گذاري همسران براي همديگر است.

5. از جمله موارد براي ايجاد امنیت روانی و عاطفی در روابط زناشویی، صداقت و امانت داری زن و شوهر نسبت به یکدیگر است.

6. زن يا مرد بايد انتظارات خودشان در هر زمينه را در مواقع مناسب و در محيطي به دور از هرگونه تنش به يكديگر گوشزد نمايند. اين امر از سوءظن  و بدبيني هاي بي جا  جلوگيري مي نمايد.

7. از معجزه «دوستت دارم» نباید غافل شد. اگر مردها بدانند اين دو كلمه چه اثر شگرفي بر روحيه همسرانشان دارد، هرگز آن را فراموش نمي كردند.

8. تقسیم کار، یکی از عوامل سعادت و شادابی خانواده و تعیین حدود و وظایف زن و شوهر است. در روايات آمده است حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) در فکر تقسیم کار بودند که رسول خدا(ص)فرمودند: «کارهای داخل منزل با دخترم فاطمه‏ و کارهای بیرون منزل بر عهده علی باشد.» سپس حضرت فاطمه‏(س) با خوشحالی فرمود: «جز خدا کسی نمی داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم.»(2)


پی نوشت ها:

1. روم/21 ؛ 2. زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س)، ص 232.

 
 

مرتبط باموضوع :

 سلامت روان(تهيه وتنظيم:معصومه قرباني)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2705 مشاهده
 زن در آثار عطار نيشابوري (معصومه قرباني)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2567 مشاهده
 زندگی نامه حضرت زهرا(س)  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 3952 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب