.
                        
موضوعات سايت
جستجو


تبادل لينك

http://backlinks.ir

http://tarikhema.ir/link

http://tarikhema.ir/directory

http://mamlekate.ir

http://link.hamfaz.com/

http://iranarena.net

نکاتی ضروری از اول بارداری تا آخرش !
پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348

۱- توصیه هایی برای آماده شدن مادر برای دوران بارداری (در زمینه تغذیه ، ورزش و ….)؟
توصیه هایی برای آماده شدن مادر برای دوران بارداری شامل برقراری رژیم غذایی مناسب ، مکملهای غذایی شامل ،فولات و مولتی ویتامین ، توجه به بیماریهای احتمالی و زمینه ای مادر ، واکسیناسون و بررسیهای آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است زنانی که قبل از بارداری به طور مرتب ورزش میکنند باید در طی بارداری دفعات آن را کاهش دهند.

رژیم غذایی مادران با توصیه به رعایت” تنوع و تعادل “در برنامه غذایی روزانه لازم است از چهار گروه اصلی غذایی باشد که شامل ۱- گروه نان وغلات ۲- گروه میوه وسبزی ۳- گروه گوشت ،تخم مرغ ،حبوبات و مغزها ۴- گروه شیر و لبنیات است .

از گروه نان وغلات ۷تا ۱۱ سهم توصیه می شود که به طور مثال یک سهم در روز شامل یک برش نان سنگک ، تافتون یا بربری به اندازه یک کف دست (۱۰*۱۰سانتی متر ) است یا ۴ برش نان لواش ، یا یک لیوان غلات پخته .

از گروه میوه وسبزی در روز ۳تا ۴سهم (واحد) توصیه می شود که برای مثال یک عدد سیب ، یک عدد پرتغال ، یک موز ، نصف لیوان کمپوت ، سه عدد زرد آلو ، یک چهارم طالبی ، ۲ قاشق غذاخوری میوه خشک یا برگه و یا نصف لیوان آب میوه هر کدام یک واحد محسوب می شود . سبزیها شامل هویج ،گوجه فرنگی ، کدو ، سیب زمینی ۵-۴ سهم در روز که معادل یک لیوان سالاد و سبزیجات یا نصف لیوان سبزی پخته می باشد.

از گروه گوشت ، تخم مرغ و … انواع گوشتهای سفید و قرمز ، ماهی ، جگر و حبوبات ، مغزها مثل پسته ، گردو و بادام مطرح می باشد که مقدار توصیه شده ۳ سهم در روز است که ۶۰ گرم گوشت قرمز یا ماهی یا مرغ ، نصف لیوان حبوبات خام یا یک لیوان حبوبات پخته ، یک عدد تخم مرغ یا نصف لیوان از مغزها یک سهم محسوب می شود .

از گروه شیر و لبنیات شامل ماست ، پنیر، شیر، بستنی ، دوغ و کشک حداقل ۴-۳ سهم در روز توصیه می شود . هر سهم معادل یک لیوان شیر ، یک لیوان ماست ، ۶۰ گرم پنیر کم چرب (یک قوطی کبریت نیم سهم است)، یک لیوان کشک و یا یک ونیم لیوان بستنی می باشد.

از گروه غذاهای متفرقه شامل شیرینی ها ، روغن ، کره ، خامه و شکلات و… حداقل میزان مصرف توصیه می شود.

در زمینه نرمشها و تمرینهای دوران بارداری باید گفت این تمرینهای کششی ، ساده و ملایم هستند و باید به آرامی انجام شوند و بهتر است برای انجام صحیح و هماهنگ تمرین ها و جلوگیری از حرکات اضافی ، تمرین ها توسط مربی در کلاس آموزش داده شود.

۲- مراقبتهای اولیه مادر در دوران بارداری ؟
مراقبتهای اولیه مادر در دوران بارداری به طور کلی در طی ۸ جلسه یا مراجعه مادر به مراکز بهداشتی – درمانی برنامه ریزی می شود و انجام معاینات فیزیکی در دوران بارداری و توجه به سلامت جسمی مادر ضروری می باشد . در این برنامه مراقبتی در طی جلسه اول شرح حالی از مادر باردار گرفته می شود ، معاینات فیزیکی انجام می گردد ، BMI مادر کنترل می شود (تا بر اساس آن وزن گیری مادر در طی بارداری تنظیم شود و بدینوسیله از کم وزنی یا وزن زیاد مادر جلوگیری شود ) ، معاینات دهان ودندان ضروری است و آزمایشات مورد نیاز شامل بررسی هموگلوبین ،هماتوکریت، تست تحمل گلوکز ، کامل ادرار ،کوبیس غیر مستقیم درخواست می شود.

در هر جلسه مراجعه مادر میزان افزایش وزن مادر ، علائم حیاتی مادر (شامل کنترل فشار خون ،نبض و تنفس). سلامت جنین (با شنیدن صدای قلب جنین و کنترل حرکات جنین در صورت نیاز ) ، سلامت جسمی و روحی مادر کنترل شده و توصیه های لازم برای تغذیه مناسب ، فعالیت های مناسب و توجه به بهداشت فردی مادر صورت می گیرد . در یکی از این جلسات مراقبتی علائم خطر در بارداری برای مادر توضیح داده می شود که با مشاهده این علائم سریعا بتواند به مرکز بهداشتی یا بیمارستان مراجعه نماید .

تعیین سن بارداری و تطابق رشد جنین با توجه به سن بارداری از جمله مواردی است که در هر جلسه مراقبت مورد توجه قرار می گیرد.

۳- عواملی که باعث به خطر افتادن سلامت مادر و جنین می شود؟
عواملی که باعث به خطر افتادن سلامت مادر و جنین می شود باید به مادر یا همراه او یا همسر وی تذکر داده شود . عواملی که مادران را در معرض خطر قرار می دهد شامل ۳ گروه کلی است.

گروه اول بیماری های زمینه ای (مثل بیماری های قلبی ،کلیوی ، ریوی ، صرع و…)، گروه دوم سابقه عارضه در بارداری قبلی (مرگ جنین ناهنجاری، تاخیر رشد داخل رحمی جنین ، زایمان زودرس ، ، خونریزی و ….)، گروه سوم سوء تغذیه می باشد.

مشاهده علائمی که در زیر آورده می شود باید مادر را برای ارجاع فوری مجاب نماید . این علائم شامل (استفراغ شدید و مداوم ، تب و لرز ، درد شکم ، سوزش ادرار ، درد پهلو ها ، اسهال ، کاهش حرکات جنینی ، انقباضات رحمی ، ورم دستها و صورت ، سردرد شدید و تاری دید ، افزایش ناگهانی وزن ، خونریزی و خروج مایع از مبهل (آبریزش ) اختلال هوشیاری و تشنج و عفونت و درد شدید دندان است .

انجام به موقع مراقبتها موجب تشخیص زود هنگام عوارض ناشی از بارداری و در نتیجه درمان به موقع آن می شود . در تمام طول دوره مراقبتهای بارداری باید به بهداشت روان مادر باردار نیز توجه شود .

۴- توصیه هایی در مورد تغذیه – ورزش – کارهای منزل در زمان بارداری و بعد از آن؟
توجه به چند نکته را در برمی گیرد برنامه مراقبت از مادران در دوران بارداری مرحله ای از یک برنامه هماهنگ مراقبتی است که مراحل دیگر آن مراقبت حین زایمان و پس از زایمان است . البته برنامه مراقبتهای قبل از بارداری نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا که این مراقبت ها شیوه های سالم زندگی کردن ، افزایش آمادگی برای حاملگی سالم و کاهش خطرات احتمالی دوران بارداری را در بر دارد. رسیدگی به برنامه تغذیه ای مادر باردار که قبلا به آن اشاره شد ، کنترل وزن مادر و توصیه به اضافه وزن او با توجه به BMI مادر از جمله نکات مورد نظر در برنامه های مراقبتی می باشد.

توجه به کاهش فعالیت مادر در دوران بارداری و انجام ورزشهای سبک ، پیاده روی و نرمشهای کششی به بهبود وضعیت بارداری و در نتیجه زایمان راحت و طبیعی کمک می کند .

زنان باردار باید از مشاغلی که آنان را در معرض فشار فیزیکی شدید قرار می دهد اجتناب نمایند و در طول مدت کار باید دورهای کافی استراحت تدارک دیده شود . از جمله به مادرانی که کارهای ثابت نشستنی مثل تایپ کردن ، کار با کامپیوتر دارند توصیه می شود هر یک ساعت ، چند دقیقه بایستند ، راه بروند و تحرک داشته باشند و دوباره به پشت میز خود بازگردند. مادران باردار بدون عارضه معمولا می توانند تا شروع زایمان به شغل خود ادامه دهند . به طور کلی توصیه می شود مادران از ایستادن یا نشستن طولانی مدت (بیش از ۳ ساعت ) در یک وضعیت بپرهیزند.

مسافرت برای مادران باردار منعی ندارد . در طول سفرهای زمینی توصیه می شود حداقل هر دو ساعت یکبار راه بروند و بستن کمربند ایمنی را فراموش ننمایند . مسافرت با هواپیما (با فشار مناسب) خطر ویژه ای به همراه ندارد و به طور کلی برای مسافرت در هفته های آخر بارداری مشورت با پزشک یا ماما توصیه می شود. در زمینه استراحت مادران متذکر می شویم که بهترین وضعیت برای استراحت ، خوابیدن به پهلو است که این امر سبب خون رسانی و اکسیژن رسانی بهتر به جنین می شود.

در طی بارداری در زمان استحمام باید به مادر توصیه شود که دقت کافی داشته باشد و با استفاده از دمپایی هایی که باعث سر خوردن همراه نیست از احتمال لغزیدن ، زمین خوردن و بهم خوردن تعادل بکاهد . در زمان اشتغال به فعالیت های منزل ،مادر باید متوجه باشد که بر روی سرامیک یا فرشهای متحرک روی سرامیک نلغزد و زمین نخورد.

پوشش مادر با توجه به بزرگی شکم و سینه ها باید به گونه ای انتخاب شود که لباس راحت بوده و چسبان نباشد و از پوشیدن جورابهای تنگ و شلوار های تنگ جدا خوداری نماید.

۵- مراجعه به پزشک و چکاپ به چه صورت و در چه مدت انجام می گیرد؟
در سوال قبلی توضیح داده شد و به غیر از ماه آخر که مادر باردار هر هفته به پزشک یا ماما مراجعه می نماید در تمام طول بارداری طبق برنامه ای که در زیر به آن اشاره می شود از او مراقبت به عمل می آید.

جلسه مراقبت اول بین هفته های ۱۰-۶ ، مراقبت دوم هفته های ۲۰-۱۶ ، مراقبت سوم هفته های ۳۰-۲۶ ، مراقبت چهارم و پنجم هفته های ۳۴-۳۱ و از این هفته به بعد هر هفته تا زمان زایمان یک مراقبت صورت می گیرد. به طور کلی تحقیقات نشان می دهد که خطر مرگ مادر (مرتبط با دوران بارداری ) در دریافت کنندگان مراقبتهای بارداری پنج برابر کاهش می یابد . ههمچنین مراقبت در این دوران احتمال زایمان زودرس ،مرگ نوزاد ، کاهش وزن جنین و برخی عوارض مامایی را کاهش می دهد.

 
 

مرتبط باموضوع :

 فرار از تیرهای شیطان  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1864 مشاهده
 در جسم کوچک من توانایی های بزرگی نهفته  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2472 مشاهده
 بعضی از خواص و کاربردهای سرکه  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1686 مشاهده
 سوال و جواب مرد اعرابی از پیامبر  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2276 مشاهده
 در اوج غریزه ، پاکدامن باش!  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 2523 مشاهده
 
 
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب